Stowarzyszenie Nasza Gmina

Projekty  |   O Stowarzyszeniu

WZORY HAFTU REGIONALNEGO
KOLEKCJA DANUTY MERCZYŃSKIEJ
Stowarzyszenie Nasza Gmina wydało broszurę z wzorami haftu stosowanego we wsiach na pn. zach. od Książa Wielkopolskiego. Te unikatowe wzory zebrała blisko czterdzieści lat temu Danuta Merczyńska, wówczas nauczycielka i organizatorka życia społecznego w Książu, i stosuje je do dzisiaj w swoim rękodziele.

Broszura powstawała w konspiracji, przy wsparciu Fundacji FOMA, Biblioteki Publicznej w Książu i Biblioteki Publicznej im. Heliodora Święcickiego w Śremie. Uroczysta premiera publikacji, bez huku, za to z ogromnym wzruszeniem, odbyła się podczas 86. urodzin Pani Danuty w niedzielę 23 sierpnia 2015 r. i - szczęśliwie dla uczestników małego spisku - okazała się udaną niespodzianką dla kolekcjonerki.

Wydawnictwo prezentuje wzory haftu stosowanego w XIX-wiecznej tradycji do zdobienia kobiecych czepców w Kiełczynku, Zakrzewie i Zakrzewicach. Jest to haft typu "biało na białym". Obecnie wzory można stosować do wyszywania obrusów, serwet i bieżników z białego lub intensywnie kolorowego płótna, zachowując biały kolor nici. Dla początkujących hafciarek zamieszczono krótki, ilustrowany instruktaż. Broszura prezentuje także kilka przykładów rękodzieła Danuty Merczyńskiej dla porównania komputerowego rysunku z rzeczywistym efektem.

Zupełnie niedawno, wykorzystując tradycyjne wzory z gminy Książ, Pani Danuta wyhaftowała imponujący bieżnik w prezencie dla Danuty Szaflarskiej, obchodzącej w tym roku stulecie urodzin.

Choć książeczka ma walory estetyczne, jej podstawowym zadaniem jest promocja lokalnych, niepowtarzalnych wzorów. Wydawcy wierzą, że haft ponownie ożyje w rękodziele.

Na zdjęciu: Danuta Merczyńska podczas rodzinnej premiery wydawnictwa
23 sierpnia 2015 r.
Foto: Bohdan Kaczmarek

Wzory haftu regionalnego. Kiełczynek, Zakrzewo, Zakrzewice. Kolekcja Danuty Merczyńskiej, Stowarzyszenie Nasza Gmina, Charłub 2015